دانستنی ها

رگولاتور چیست؟

رگولاتور قطعه ایست که در ساخت مدارات الکترونیکی کاربرد‌های فراوانی دارد

رگولاتور قطعه ایست که در ساخت مدارات الکترونیکی کاربرد‌های فراوانی دارد در حقیقت رگولاتور‌های ولتاژ، نوعی از نیمه رسانا‌ها هستند که برای تنظیم ولتاژ طراحی شده اند. کلمه رگولاتور(regulator) برگرفته از فعل regulate به معنای تنظیم کردن هست.و خود واژه یعنی تنظیم کننده.

در مدار های الکتریکی وظیفه تامین انرژی مورد نیاز مدارات الکتریکی به عهده منابع تغذیه می باشد. برق مورد نیاز مدارات الکتریکی از نوع برق DC است که توسط منابع تغذیه از برق شهر که از نوع AC است، تبدیل می شود اما تبدیل این برق از AC به DC همواره کاملا ایده آل نبوده و کمی نویز در خروجی های آن مشاهده می شود. همچنین برق AC نیز یک مقدار ثابت نبوده و دارای اختلاف نوسان می باشد. برای ثابت کردن ولتاژ ورودی در مدارات الکترونیکی از وسیله ای به نام تنظیم کننده ولتاژ و یا رگولاتور ها ی استفاده می شود.

محصولات مرتبط : پاور رگولاتور تکفاز Maxwell Input selectable high accuracy single phase SCR power regulator(SCR1-220/380)

ولتاژ رگولاتور ها در وسایل مختلفی از جمله کامپیوتر ها ، مولد جریان متناوب و مدارهای الکتریکی دیگر استفاده می شود.

یک ولتاژ رگولاتور مناسب دارای مدارهای اضافی برای محافظت از خود مانند مداراتی همچون مدار اتصال کوتاه ، محدود کننده جریان ، خاموش شدن بر اثر حرارت بالا و محافظت در برابر ولتاژ های بالا ، دارا می باشد. همچنین ریپل های ولتاژ AC را حذف می کند.

دسته بندی رگولاتور ها:

  • رگولاتور‌های ولتاژ خروجی ثابت مثبت
  • رگولاتور‌های ولتاژ خروجی ثابت منفی
  • رگولاتور‌های ولتاژ خروجی متغیر

مزیت رگولاتورها:

  • با یک ولتاژ ثابت در خروجی باعث میشود به المان های مدار آسیبی نرسد.
  • با ولتاژهای مختلف در یک مدار، می توان با چند عدد رگولاتور کل منابع تغذیه مدار را تامین کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Avatar Mobile
منوی اصلی x
X